Şanlıurfa’da Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü törenle kutladı

Şanlıurfa’da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Şanlıurfa’da 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. yıl dönümü Osmanbey Yeni Şehitlik Alanı’nda program düzenlendi.

 

Törene; Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, il protokolü, gaziler ve vatandaşların katıldı.

 

Törende ilk olarak Vali Ayhan ve il protokolü tarafından çelenk sunuldu. Akabinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okundu.

 

Şehit Aileleri Dernek Başkanı Mehmet Yavuz ve Garnizon Komutanlığı adına Binbaşı Erdal Pekin’in konuşmalarının ardından Vali Ayhan şeref defterini imzaladı.

Vali Ayhan, “Türk milletinin onurlu dik duruşunu, bağımsızlık ve vatan aşkını tüm dünyaya öğreten Çanakkale Zaferi’nin 108. yıl dönümüne erişmenin kıvanç ve gururunu yaşamaktayız.

 

108 yıldır kalbimizde hiç sönmeden harelenen Çanakkale Zaferi; şanlı ecdadımızın var olmak ve özgür şekilde yaşamak için kanının son damlasına kadar insanüstü bir gayretle mücadele ettiği önemli bir kahramanlık destanı olarak tarihte yerini almıştır. 18 Mart 1915 tarihinde Çanakkale Boğazı'nı geçmeye çalışan dünyanın en güçlü deniz donanmalarını püskürterek önemli bir deniz zaferi kazanan kahraman Türk ordusu, cephe savaşlarının geçeceği kara çıkarmalarına karşı amansız bir savunma yaparak bu toprakların ilelebet Türk yurdu kalacağını bütün düşman kuvvetlerine ilan etmiştir.

Olmaz denilenin olduğu, dimağların donduğu nice mucizeye yurt olan Çanakkale; Mehmetçiğimizin imanı ve cesaretiyle bütün dünyaya büyük bir ders verilen yer olarak hiç unutulmayacak şekilde akıllara altın harflerle kazınmıştır.” dedi.

Konuşmaların ardından vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitleri ruhlarına dualar edilerek kabirlerine karanfiller bırakıldı.

BİHA

 

Düşünceni paylaş

Back to top button