Seçim takviminin başlayacağı tarih belli oldu!

YSK, seçim takviminin 18 Mart'tan itibaren başlayacağını duyurdu. Bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısı il ve ilçelerde 360 ila 380 kişi olacak.

Yüksek Seçim Kurulu ( YSK) Başkanı Ahmet Yener, seçim takviminin 18 Mart Cumartesi günü başlayacağını duyurdu.

YSK Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs'ta gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. dönem Milletvekili seçimlerinde seçim takviminin başlangıcı olarak 18 Mart 2023'ün belirlendiğini duyurdu. Yener, "Yurt içi ve yurt dışında seçmenlerin oy kullanmasına ilişkin ilkelerin belirlenmesi için çalışmalar devam ediyor" dedi.

ADRES KAYDI NEREDEYSE ORADA OY KULLANACAKLAR

Seçmenler, adres kaydını nereye aldırırsa orada oy kullanacak, oylar o seçim çevresi için sayılacak.

Deprem bölgesinde eskiden hangi okullara sandık kuruluyorsa aynı okullara yine sandık kurulacak. Okullar yıkılmış ya da hasar görmüş olsa bile bahçesine konteyner konarak oyların kullanılması sağlanacak. Evi yıkıldığı için adreslerini kaybetmiş seçmenler, eski adreslerindeki gibi oy kullanma hakkına sahipler. Bu seçmenler, başka adrese naklini yapmasa bile en son kayıtlı oldukları geçerli adreste seçmen olmaya devam edecek.

YSK, 31 Aralık 2022 tarihli nüfus ve TÜİK verilerine göre milletvekili sayılarını belirledi. Urfamız dahil, deprem bölgesindeki illerin çıkaracağı milletvekili sayısı değişmedi.

Bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısı il ve ilçelerde 360 ila 380 kişi olacak. Köylerde seçmen sayısının 400'ü aşmaması halinde bir sandıkta oy kullanılabilecek. (urfabirha)

Düşünceni paylaş

Back to top button