Urfalı sanatçıdan deprem ağıtı! Tüyleri diken diken ediyor...

Yaşayan İnsan Hazineleri ödülüne layık görülen "Aşık Sefai" mahlaslı Kısaslı Mehmet Acet, bu kez asrın felaketi için hoyrat söyledi. Yaşanan dramın anlatıldığı "Deprem ağıtı" hoyratı, dinleyenleri hüzünlendiriyor.

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaşanan acı olaylar yeni ağıtların konusu oldu.

UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazineleri ödülüne layık görülen "Aşık Sefai" mahlaslı Şanlıurfa-Kısaslı Mehmet Acet, depremin anlatıldığı bir hoyrat yazdı. Acının kelimelerle işlenip şiirle anlatıldığı hoyrat için İbrahim Yüzgen de kaval çaldı. 10 dakikalık hoyratın video ve ses düzenlemesini ise Hakan Doğancıoğlu yaptı.

Depremden görsellerin siyah beyaz kullanıldığı videoda Aşık Sefai'nin yaşanan acılar için yazdığı "Boş beşiğe ninni çalanından sor... O günü yaşayıp göreninden sor" mısraları yürekleri dağlayan ifadelerden oldu. "Binayı yaparken çalarken çoktur, bir de müteahhitin planından sor" sözleri ise düşündürdü.

AŞIK SEFAİ KİMDİR?

1954 yılında Şanlıurfa ili Haliliye ilçesi Kısas köyünde dünyaya gelen Mehmet Acet, âşıklık geleneğini ustası Halit Aşan’dan öğrenmiştir. 40 yılı aşkın süredir bu geleneği sürdüren ve Âşık Sefai” mahlasını kullanan Mehmet Acet, aynı zamanda Türkmen Alevi-Bektaşi Tasavvuf Geleneği içerisinde icra edilen cem törenlerinde zakir sıfatıyla semah, nefes ve deyişler okumaktadır.

Sanatçının hayatı ve âşıklık-zakirlik alanındaki çalışmaları çeşitli araştırmacılar ve derleyiciler tarafından kitap ve makalelere konu olmuş, radyo ve televizyon programlarında yer almıştır. Derlediği yaklaşık 30 civarında semah, deyiş ve nefes ezgisi halk müziği repertuarına aktarılmıştır. Bu yönüyle Mehmet Acet, temsilcisi olduğu kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli bir rol üstlenmiştir.

Âşıklık geleneğini; deyişlerin, halk ozanlığının, cem zakirliğinin, Şanlıurfa’ya özgü hoyrat ve gazellerin yok olmaması için sürdüren, Şanlıurfa Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nda ses sanatçısı olarak görev yapmakta olan Mehmet Acet evli ve 3 çocuk babasıdır.

Düşünceni paylaş

Back to top button