Şanlıurfa Siyaset Sondakika

'Şimdi Urfa'ya verdiğiniz hangi söze inanalım!'

Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Gaziantep-Şanlıurfa Hızlı Tren Projesi konusunda Bakan Karaismailoğlu'na bir kez daha soru önergesi verdi. Aydınlık; Bakan Karaismailoğlu, Vekil Cevheri ve Ak Parti İl Başkanı Kırıkçı'nın geçmişte Urfalılara verdiği sözleri anımsattı.

Urfa’nın da Türkiye’nin de nerede olduğu, verilen sözlerin tutulup tutulmadığı ortada. Urfalılar merak etmesin. Allah’ın izni, milletimizin desteğiyle iktidar olduğumuzda şeffaf olacağız; ne yapacağız, ne zaman yapacağız belli olacak, sözlerimiz ve eylemlerimiz birbirini tutacak ve Şanlıurfa’yla Hızlı Tren’i buluşturmak bizlere nasip olacak” 

Daha önce de bu konuyu Meclise taşıyan Aydınlık, “Şanlıurfa ne yazık ki ihmal edilmeye, geri plana atılmaya devam ediyor; Hızlı Tren Projesi de bunlardan biri. O nedenle Urfalıların, kamuoyunun merak ettiği soruları önergemizle Ulaştırma Bakanı’na sorduk” dedi.

 

ESKİ VAATLERİ ANIMSATTI

Gaziantep-Şanlıurfa Hızlı Tren projesiyle ilgili olarak yıllar önce verilen ancak tutulmayan sözleri gündeme getiren Aydınlık, şunları kaydetti:

 

“Arşiv unutmaz; Şanlıurfalı iktidar sahiplerinin sözleri hala ortada, Bakan Karaismailoğlu’nun sözleri hala ortada, Bununla beraber daha geçen hafta AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı’nın sözleri ortada. Bakın ne demişler;

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri: DDY Genel Müdürü Ali İhsan Uygur’u ziyaret ederek Gaziantep-Şanlıurfa-Mardin Hızlı Tren Projesi hakkında bilgi aldık. Proje çalışmaları % 50 seviyesinde gerçekleştiği, 2020 yılında projenin bitirileceği bilgisini aldık. (Tarih 19 Kasım 2019).

Bakan Adil Karaismailoğlu: Önce bir Antep’e gidelim. Ben Urfalılara söyledim. Önce bir Antep’e gelsin de ondan sonrasına bakarız diyoruz. (Tarih 9 Nisan 2021).

AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı: Takriben 2025’in sonu, 2026’nın başında inşallah tamamlanmış olacak ve dolayısıyla 2026’dan sonra hemşerilerimiz; Şanlıurfalılar Hızlı Tren’le Şanlıurfa’dan İstanbul’a kesintisiz gidecekler. (Tarih 19 Ağustos 2022)

Şimdi iktidar sahiplerine soruyorum: Urfalılar hangi birinize inansın?”

 

ARTIK KİMSE VAATLERE İNANMIYOR

Artık Urfalı AK Parti’nin vaatlerine inanmıyor. 20 yıllık iktidarın sonucunda Urfa’nın da Türkiye’nin de nerede olduğu, verilen sözlerin tutulup tutulmadığı ortada. Urfalılar merak etmesin. Allah’ın izni, milletimizin desteğiyle iktidar olduğumuzda şeffaf olacağız; ne yapacağız, ne zaman yapacağız belli olacak, sözlerimiz ve eylemlerimiz birbirini tutacak ve Şanlıurfa’yla Hızlı Tren’i buluşturmak bizlere nasip olacak” 

 

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU'NUN YANITLAMASI GEREKEN SORULAR

CHP'li Aydınlık, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

- Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Demiryolu Projesi ne aşamadadır?

- Projeye Şanlıurfa’nın dahil edilmesi söz konusu mudur?

-Gaziantep-Şanlıurfa ve Şanlıurfa-Mardin olmak üzere 2 kesim halinde ele alındığını söylediğiniz projelerin etüt çalışmaları tamamlanmış mıdır?E

-Etüt proje çalışmalarının 2021 yılında bitirileceğini söylemiştiniz, son durum nedir?

- Gaziantep-Şanlıurfa ve Şanlıurfa-Mardin projeleri yapım olarak yatırım programınıza alınmış mıdır?

- Konuyla alakalı planlanmış takviminiz nedir?

“Şanlıurfa ne yazık ki ihmal edilmeye, geri plana atılmaya devam ediyor"

 

(urfabirHA)

Düşünceni paylaş

Back to top button