Barajda korkutan balık ölümleri!

Siverek’te bulunan Hacıhıdır Barajı’nda kuraklık balık ölümlerine neden oldu. Kıyıya binlerce balık vurdu.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Şehir Çayı üzerinde sulama ve taşkın kontrolü amacıyla 1989 yılında yapılan Hacıhıdır Barajı’ndaki su, kuraklık nedeniyle çekildi. Suların çekilmesiyle oksijen azalmasına bağlı olarak balık ölümleri yaşandı. Barajdaki binlerce balığın kıyıya vurduğu görüldü.

Siverek ilçesine 5 kilometre uzaklıkta bulunan barajda su seviyesindeki düşüş tedirgin ediyor. Barajda eylül başında yapılan ölçümle su seviyesinin son 32 yılın en düşük noktasına gerilediği görüldü. Ölçümle su seviyesinde yüzde 70’e yakın azalma olduğu tespit edildi. Bu da barajdaki canlılığı ciddi şekilde etkilemiş durumda. Sonbahar mevsiminin kurak geçmesiyle azalan suda oksijensiz kalan balıklar telef oldu. Kıyıya vuran binlerce balık hem görüntü kirliliğine hem de kokuya sebebiyet verdi. Vatandaşlar, bir an önce soruna çözüm bulunmasını istiyor.

Yetkililer, balık ölümlerinde kuraklığın etkisine işaret etti.

ŞIK: “BARAJ SUYUNDA YÜZDE 70’E YAKIN AZALMA VAR”

Siverek İlçe Tarım Müdür Yardımcısı İbrahim Şık, BİHA’ya yaptığı açıklamada, kuraklık ve yağışların yetersizliği nedeniyle barajdaki suların çekildiğini söyledi. Balık ölümlerinin oksijen yetersizliğine bağlı gerçekleştiğini vurgulayan Şık, “Balık ölümleri zehirli atık veya herhangi bir bakteriden kaynaklı değil. Suyun oksijenin azalmasından kaynaklı balık ölümleri gerçekleşiyor. Suda bulunan mineraller oksijenin azalmasına neden oluyor, bu da balıkların ölümüne sebep oluyor” ifadesini kullandı.

Şık, daha önce de benzer nedenlerle balık ölümleriyle karşılaşıldığını anlattı.

CELAL: “BARAJ ESKİ GÜNLERİNE DÖNER UMARIM”

Barajda balık ölümlerine daha önce de şahit olduklarını anlatan ilçe sakinlerinden Ahmet Muhammed Celal, bu yılki ölümlerin daha fazla olduğuna işaret etti. Celal, “Eskiden burası balık tuttuğumuz, bazen piknik yaptığımız, ailemizle vakit geçirdiğimiz bir alandı. Yağışların çoğalmasını bekliyoruz. Bu yıl umarım çok yağış düşer de baraj eski günlerine döner” temennisinde bulundu.

BALIK AVLAMAYA GELEN KALMADI

Hacıhıdır Barajı, bölgedeki balık tutkunlarının da uğrak yerlerinden biriydi. Çevre il ve ilçelerden baraja gelerek sportif olta balıkçılığı yapanlar artık gelmiyor. Balık tutkunları yağışlarla beraber barajdaki su seviyesinin yeniden yükselmesini ve balık canlılığının artmasını umuyor.

Düşünceni paylaş

Back to top button