Urfalı Vekilden tepki: " Bu yol için ne yaptınız?"

Şanlıurfa Akçakale yolunda yine bir ölümlü trafik kası yaşandı. CHP İstanbul Milletvekili Şanlıurfalı Mahmut Tanal, sosyal medyada bu gelişmeyi son dakika olarak duyurdu

Şanlıurfa Akçakale arasından 55 kilometrelik yolda orta refüj bulunmuyor. Orta refüj olmayınca köylerden ana yola sürücüler rast gele çıkıyor. Bunun sonucunda ise Şanlıurfa Akçakale yolunda kazalar kaçınılmaz oluyor.

 

HALİL ÖZCAN’A HATIRLATMALARDA BULUNDU

İşte o kazalardan biri bu akşam yaşandı. CHP’li Mahmut Tanal sosyal medya hesabından “#SONDAKİKA Yıllardır Şanlıurfa’dan milletvekili seçilen Halil Özcan’ın poz verdiği kaza yerinde, 2 vatandaşımız can verdi. Bizim “Ölümlü yol” olduğunu belirtip düzeltilmesini talep ettiğimiz Akçakale-Şanlıurfa kara yolunda maalesef bu akşam saat 19.30 civarında yine kaza oldu. Sn. Halil Özcan (@halilozcan63), trafik kazasına şahit olduğunuz yol, Akçakale-Şanlıurfa kara yoludur.  Halk arasında “Ölüm yolu” olarak bilinir.  Çünkü bu yolda her gün kaza meydana gelir. Kaza sonucu yaralananlar, yaşamını yitirenler olur. Bir evladımız daha feci şekilde hayatını kaybetti. Bu duruma isyan eden Akçakale halkı, kazanın meydana geldiği Necmettin Erbakan Caddesi’nde, gümrük kapısına 700 metre mesafe kala yolu ateş yakarak trafiğe kapattı. Polis kalabalığa müdahale etti. Şanlıurfa, Akçakale halkının tek bir talebi var. O da ‘Ölüm yolunun düzeltilmesi. Daha kaç can gidecek?’ diye soruyorlar. Herkes seyirci konumunda. Herhangi bir trafik ışığı, trafik levhası yok. Yaya üst geçidi bulunmuyor. Yol için kalitesiz malzeme kullanılıyor.  Bu arada gergin bekleyiş sürüyor. Akçakaleliler, yetkili isimlerin olay yerine gelmesini, yol sorununun çözülmesini talep ediyor.” ifadelerini kullandı.

 

AK PARTİ URFA İL BAŞKANI KIRIKÇI AKÇAKALE YOLU İÇİN NE DEMİŞTİ?

Bu arada sorun 8 ay önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da iletilmişti. Ana yolda orta refüj olmadığı için köylere gelişi güzel dönüşler olduğundan kazaların yaşandığını önce TBBM gündemine ve daha sonrada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadar ulaştırılmıştı.

Cumhurbaşkanına konuyu ileten isim ise AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı olmuştu.  Kırıkçı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Şanlıurfa Akçakale yolumuz. Burası 55 kilometre. İki çarpı iki bölünmüş bir yol. Burada orta refüj olmadığı için sağdan ve soldan tali yollardan çok fazla araç girişi ve çıkışı var. Bu yüzden çok trafik kazası oluyor. Urfa’da artık burası ölüm yolu olarak nitelendiriliyor. Hatta geçen hafta yaşanan trafik kazasında 5 vatandaşımızı kaybettik. Öncelikle orta refüjünün yapılması konusunda ihtiyacımız var.” demişti.Düşünceni paylaş

Back to top button