Ünlü Ressam Akyıldız vefat etti...

Ünlü Gravür Sanatçısı Ressam Cemal Akyıldız Hayatını Kaybetti.
Türkiye'nin tanınmış ressamlarından olan  Cemal Akyıldız bir süredir hastanede tedavisi devam ederken Covid 19 hastalığından hayatını kaybetti. 
Ünlü ressam Cemal Akyıldız kimdir?
Ressam Cemal Akyıldız, 1932 yılında Trabzon’un Of İlçesinde doğdu. Ressam Akyıldız'ın 1949 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim eğitimi ile başlayan sanat yolculuğu İbrahim Çallı, Hikmet Onat, İhap Hulusi gibi büyük sanatçılardan alınan feyz ile devam etti. 1951 yılında “Bâb-ı Âli Yokuşu”nda açtığı atölyesinde ürettiği eserlerle Türk insanının hayatına görsel zenginlik kattı.
Cumhurbaşkanlarımızın portreleri, “Anadolu”daki tarihi eserler gibi konularda çok sayıda gravür yapan Ressam Cemal, milyonlarca Türk vatandaşının okul kitaplarında ve karnelerinde yer alan Atatürk gravürlerini de çizerek, çocukluk ve gençlik anılarımızı da süslemiş oldu. 88 yaşında, sabah saat 06.00’da Bâb-ı Âli’deki atölyesine düzenli olarak gelen Ressam Cemal, büyük bir özen ve heyecan ile görsel eserler üretmeye devam ediyordu.
1988 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından “Kurtuluş Savaşı ve Atatürk Belgeseli”ne gravür çizmek için; TİKA tarafından “Orta Asya” ve “Balkanlar”daki tarihi Türk yapılarının gravürlerini çizmek için; İstanbul Üniversitesi tarafından üniversite ile ilgili tarihi yapıların gravürünü çizmek için görevlendirilmişti.

 

Düşünceni paylaş

Back to top button