Ayakta yolcu krizi devam ediyor!

Şanlıurfa'da koronavirüs tedbirleri nedeniyle toplu taşıma hizmetleri güçlükle yürütülüyor.

HES kodu uygulaması henüz devreye alınmadığı için Büyükşehir'in yan kuruluşu BELSAN bünyesinde hizmet veren otobüslere ayakta yolcu alınmıyor. Bu yüzden özellikle 63 nolu ring hattında sürücülerle yolcular arasında zaman zaman sert tartışmalar yaşanıyor.

Önceki gün Kapaklı Pasajı yakınlarındaki durakta yaşanan tartışmaya polis müdahale etti.

İl Hıfzısıhha Kurulu'nun 23 Ekim 2020 tarihinde aldığı kararda, ''Büyükşehir Belediyesince şehir içi toplu ulaşım aracıyla yapılan seyahatlerde kullanılmak üzere kişiye özel hale getirilmiş elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri ile Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması arasında gerekli bütünleşme sağlandıktan sonra, ayakta yolcu taşınmasına müsaade edilmeyen araçların dışında kalan ve kullanılan koltuk kapasiteleri seyreltilmiş/kaldırılmış ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu ulaşım araçlarından 8 metre ve üstü olan araçların sabah 07:00 - 09:00 ile akşam 16:00 – 18:00 saatleri arasında ayakta yolcu taşıma kapasitesinin 1/3’ü oranında ayakta yolcu alabilecek.'' denilmişti.

KARTINI KİŞİSELLEŞTİRMEYENLERE UYARI

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanlığı, vatandaşların ilgisi az olduğu için 'Akıllı kart kişiselleştirmesi'nde süreyi 20 Kasım 2020 tarihine kadar uzatmıştı. Yeniden bir süre uzatımı olmazsa 3'te 1 oranında ayakta yolcu alma uygulaması 21 Kasım 2020 günü başlayacak. Kartını kişiselleştirmeyenler Koronavirüs tedbirleri kapsamında otobüslere alınmayacak.

Düşünceni paylaş

Back to top button